Den s Fleetem - jaro 2012

28. 06. 2012

Nové dějiště, nový rekord

Letošní jarní CCS Den s Fleetem byl oproti předchozím ročníkům této největší domácí fleetové akce v lecčem specifický. Především počasím, které bylo v historii konání poprvé poněkud nevlídné. Jenže ani tento zásah vyšší moci nenarušil běh dnes již dobře zavedeného setkání dodavatelů a zákazníků z řad provozovatelů vozových parků. Do centra Kaskáda jich přijelo na 450, což je nový účastnický rekord.

Středa 16. května 2012 byla pro areál Golf Brno a centrum Kaskáda, které je jeho součástí, velmi rušným dnem. Během ranních hodin se zcela zaplnilo velké parkoviště pro hosty CCS Dne s Fleetem a na dalších vyhrazených plochách vyrostly stánky automobilek a dodavatelů produktů a služeb pro správu vozových parků. Z více než 450 účastníků byly tři stovky zástupců provozovatelů firemních vozových parků z celé republiky. Dalších zhruba sto účastníků tvořili zástupci partnerů akce a automobilek a necelou šedesátku pak tvořili členové manažerské poroty, která letos volí Firemní auta roku.   

Kumulovaný vozový park zástupců sto tří společností, kteří odevzdali dotazníky, tvoří 13 450 osobních a lehkých užitkových vozidel, pokud ale vezmeme v úvahu další bezmála dvě stovky zástupců, kteří z nějakého důvodu dotazník nevyplnili, a také porotce, kteří jej nedostávají, neboť mají odlišný program (a mezi kterými nechybí například zástupce České pošty), pak můžeme odhadovat, že se CCS Dne s Fleetem zúčastnili zástupci kumulovaného vozového parku přesahujícího čtyřicet tisíc vozidel. Pro automobilky a fleetové dodavatele se tedy jednalo o zajímavou možnost prezentace, a jak dokazují některé ohlasy, nezůstávají jen v teoretické či zdvořilostní rovině. „Osobně jsem velice přivítal možnost zúčastnit se testování a vyjádřit svůj názor na přistavená vozidla. Má očekávání byla v tomto ohledu naprosto splněna. Je opravdu unikátní na jednom místě a v jeden den vyzkoušet vozidla vhodná k doplnění a obměně autoparku,“ uvedl Jiří Chaloupecký ze společnosti Thuasne ČR a dodal, že díky účasti na Dnech s Fleetem již společnost uzavřela s jedním z vystavujících dodavatelů kontrakt.  

Plný sál

V předvečer CCS Dne s Fleetem instalovali organizátoři do přednáškového sálu přes dvě stovky (přesně 228) židlí a jak se ukázalo, bylo to velice prozíravé rozhodnutí. Před pulty s registrací účastníků se po osmé hodině ranní vytvořila fronta a sál se před devátou hodinou, kdy začínal přednáškový blok, rychle plnil. Nakonec v něm téměř nezůstalo volné místo a před zhruba dvěma stovkami posluchačů postupně vystoupilo osm řečníků se svými prezentacemi a přednáškami. Zhruba padesátka účastníků CCS Dne s Fleetem pak zůstala ve foyeur centra Kaskáda, kam byl vyveden zvuk z přednáškového sálu a kde mohli na LCD obrazovkách jednotlivé přednášky sledovat.

„Těžký kalibr“ nasadili organizátoři hned na úvod, neboť po nezbytném uvítání ing. Martinem Mensou, ředitelem vydavatelství Club 91, s.r.o., se mikrofonu ujal ing. Radovan Mužík ze společnosti Fleet Partners, který jako zkušený fleetový odborník věnuje velké úsilí mapování nákladovosti provozu. Tentokrát se zaměřil na lehké užitkové vozy, téma leckde opomíjené a přitom velmi důležité. Jak ve své zajímavé přednášce ing. Mužík ilustroval, náklady na ujetý kilometr se mohou lišit až v rozmezí trojnásobku, tedy velmi dramaticky. Podnětné téma ing. Radovan Mužík zpracoval i pro náš magazín a naleznete jej již v tomto vydání na straně 42.

V dalším příspěvku se David Dohnal, obchodní a produktový manažer telematiky, CCS Česká společnost pro platební karty s.r.o., věnoval produktu CCS Carnet, tedy telematickému monitorovacímu systému, který umí zvýšit efektivitu i bezpečnost provozu vozového parku. Mgr. Radek Baštýř, ředitel úseku flotilového autopojištění společnosti Allianz a.s., představil novinky pojištění této společnosti a vysvětlil, co znamená v pojetí pojišťovny Allianz pojem „šestý smysl“. Operativní leasing - pohled od konce, to byl název prezentace, kterou následně přednesl PhDr. Jiří Štoček, M.S., Senior Sales Manager, LeasePlan Česká republika s.r.o. Odhalil v ní některé překvapující údaje z oblasti full service operativního leasingu a upozornil na úskalí, která s sebou nesou jiná ukončení smlouvy, než bylo původně plánováno. Na téma perspektiv vývoje elektromobility pohovořil po přestávce na kávu Doc. Ing. Pavel Vorel, Ph.D. z Vysokého učení technického v Brně a na jeho zajímavou prezentaci navázal v ekologickém duchu ing. Lubomír Kolman, Project Manager společnosti RWE Plynoprojekt s.r.o. Ten své vystoupení pojal jako oponenturu nejčastěji zaznívajících argumentů proti možnostem využívání CNG v dopravě. O tom, že na stlačený zemní plyn jezdí v ČR 3800 vozidel, v Evropě 1,5 milionu a na světě 14,5 milionu, se pak účastníci konference dozvěděli vedle dalších zajímavých informací o využívání CNG od ing. Markéty Schauhuberové z České plynárenské unie. Přednáškovou část CCS Dne s Fleetem pak uzavřela PhDr. Vlasta Rehnová svou přednáškou, ve které se věnovala psychologickým aspektům řízení motorového vozidla, s ním spojenými riziky a možnostem působení na řidiče.

Prostor pro porotu

V dopoledních hodinách, zatímco hosté CCS Dne s Fleetem sledovali přednášky, byly automobily k dispozici výhradně porotcům ankety Firemní auto roku 2012. Ti po krátkém úvodním briefingu nelenili, takže bylo u jednotlivých značek již dopoledne docela rušno. Celkem má letos porota 59 nových členů a většinu z „nováčků“ tvoří zástupci vyššího či vrcholového managementu významných společností. V centru Kaskáda byli například přítomni ing. David Bříza, MBA, předseda představenstva společnosti GAMA GROUP, a.s., ing. Daniel Dušek, generální ředitel společnosti Kalypta, s.r.o., ing. Miroslav Jakubec, výkonný ředitel společnosti Climax, a.s., ing. Miloš Mrva, finanční ředitel společnosti Tokoz a.s., PhDr. Ing. Vlastislav Bříza, Ph.D., místopředseda představenstva společnosti Koh-i-Noor Hardtmuth, a.s., ing. Zdeněk Talaš, generální ředitel společnosti IMOS Group, s.r.o. a řada dalších. Druhý testovací den, který se odehraje 12. září v Golf&Spa resortu Kunětická hora, bude svědkem několika premiér, objeví se zde poprvé například nové Volvo V40 nebo Toyota Prius+, porotci budou mít tedy řadu důvodů přijet i na druhý testovací den, který bývá již tradičně co do účasti ještě bohatší než ten první.

Chladné, ale příjemné odpoledne

Po ukončení přednáškového bloku a obědě se již hosté CCS Dne s Fleetem „rozeběhli“ po areálu a výrazně „zahustili“ provoz, který do té doby obstarávalo jen 58 porotců ankety Firemní auto roku 2012. Navzdory chladnému počasí (nebo možná právě kvůli němu) se auta skoro nezastavila, v některých chvílích byly stánky automobilek prázdné, protože jejich exponáty na čtyřech kolech brázdily silnice v okolí. „Akce byla pořádána ve velmi pěkném prostředí s různým druhem silnic a na domácí poměry také na velmi profesionální úrovni,“ zhodnotil CCS Den s Fleetem a první testovací den Ing. David Bříza, MBA, předseda představenstva společnosti GAMA GROUP, a.s. Také Miroslav Němec, Real Estate Director společnosti Electro World, s.r.o. pro Českou republiku a Slovensko byl spokojen: „K průběhu akce nemám připomínek, vše bylo perfektní. Zaujal mě kvalitativní pokrok korejských značek, se kterými jsem doposud neměl mnoho zkušeností.“ Jaromír Jančík, jednatel společnosti Security Technologies, s.r.o., byl spokojen jak s auty, tak organizací: „Akce se mi moc líbila, byla dobře zorganizovaná, zejména přihlédneme-li k počtu vozidel, které na ní byly k dispozici. Jednotlivé značky předvedly dostatek různých modelů od malých až po velké vozy či dodávky.“

Odpolední program zpestřily také doprovodné akce a soutěže na stáncích partnerů akce, kteří se prezentovali potenciálním zákazníkům svými produkty a službami. V pozdním odpoledni, kdy se CCS Den s Fleetem nachýlil ke konci, nakonec vysvitlo i slunce a posvítilo účastníkům alespoň na cestu domů. Jarní CCS Den s Fleetem 2012 byl tedy důstojným pokračováním nastolené tradice. Dny s Fleetem jsou naším magazínem organizovány od roku 2007 a jak je z účasti na zatím posledním pokračování vidět, jejich popularita ve fleetovém odvětvím nadále roste. Na shledanou tedy 12. září na O2 Dni s Fleetem, který se odehraje v dnes již tradiční lokalitě, kterou je Golf&Spa resort Kunětická hora.

Ohlasy účastníků

Zajímavá zkušenost s bezprostředním porovnáním jednotlivých vozů a komentářů i přístupu zástupců jednotlivých značek.

Vyzkoušel jsem si potenciální adepty na obnovu jak firemního, tak soukromého vozového parku. Úroveň organizace hodnotím pěti hvězdičkami.

Zaujaly mě především zajímavé přednášky z oboru, dále setkání s obchodními partnery v příjemném prostředí a testování vozů.

Zajímavé a opět přínosné informace v přednáškové sekci, dobrá lokalita. Zklamala mě jen absence některých automobilových značek.

Krásná akce, velmi pěkné byly přednášky o elektromobilech  a CNG. Ještě kdyby tak šlo zařídit lepší počasí...

Přínosná, zajímavá, perfektně zajištěná akce.

Zúčastněné automobilové značky

Alfa Romeo, BMW, Citroën, FIAT, Ford, Chrysler, Jeep, Kia, Lancia, Mercedes-Benz, Mazda, Opel, Peugeot, Renault, SEAT, Subaru, Suzuki, Toyota, Volkswagen, Volvo


Článek je zveřejněn se svolením autora a časopisu Fleet.